Autor:
Naš TimNovember 27, 2024
U svijetu koji sve više osjeća posljedice prekomjerne upotrebe plastike, neophodno je da se svi uključimo u rješavanje ovog problema. Plastika je svuda – u našim domovima, supermarketima, čak i u prirodi koja nas okružuje. Na Farmi Euro vjerujemo da male promjene mogu donijeti velike rezultate. Kroz naš svakodnevni rad i posvećenost održivosti, stekli smo iskustvo koje želimo podijeliti s vama kako biste i vi smanjili upotrebu plastike u svom domaćinstvu.
Plastika nije samo problem za okoliš. Ona se raspada u mikročestice koje završavaju u vodi, tlu, pa čak i našoj hrani. No, dobra vijest je da svako od nas može napraviti razliku. Počnite s ovih pet jednostavnih koraka.
Prije nego što krenemo na praktične savjete, važno je razumjeti zašto smanjenje plastike nije samo ekološka potreba, već i zdravstvena i društvena obaveza.
Na Farmi Euro svakodnevno radimo na smanjenju otpada, oslanjajući se na prirodne metode i održiva rješenja. Evo kako i vi možete učiniti isto.
Plastične kese možda djeluju beznačajno, ali su među najvećim zagađivačima okoliša. Umjesto njih, investirajte u platnene torbe. Na Farmi Euro koristimo višekratne vrećice za transport i skladištenje proizvoda – jednostavne, praktične i dugotrajne.
Savjet: Držite torbu u automobilu, ruksaku ili torbici kako biste je uvijek imali pri ruci. Platnena torba ne samo da je korisna, već može biti i stilski dodatak!
U trgovinama se često srećemo s voćem i povrćem umotanim u plastiku. Umjesto toga, kupujte proizvode na pijacama ili od lokalnih proizvođača gdje su namirnice dostupne bez nepotrebnog pakovanja.
Primjer: Na Farmi Euro trudimo se minimalno koristiti ambalažu. Naši proizvodi dolaze u prirodnom obliku, bez plastike, jer vjerujemo da kvaliteta ne treba dodatnu “ambalažu”.
Plastične kutije za skladištenje hrane mogu biti praktične, ali nisu održive i često nisu zdrave. Zamijenite ih staklenim teglama i metalnim posudama koje su sigurnije i trajnije.
Naša praksa: Svoje domaće džemove i sokove čuvamo isključivo u staklenim teglama i bocama. Ovo ne samo da smanjuje plastiku, već pomaže očuvanju okusa i kvalitete proizvoda.
Jednokratne boce, slamke i vrećice stvaraju gomilu otpada. Umjesto njih, koristite višekratne boce za vodu, metalne slamke i tekstilne vrećice.
Savjet: Investirajte u kvalitetne višekratne proizvode. Na Farmi Euro koristimo višekratne posude i opremu u svakodnevnim operacijama kako bismo smanjili utjecaj na okoliš.
Jedan od najboljih načina da smanjite plastiku je proizvodnja vlastitih namirnica kod kuće. Domaći sokovi, džemovi i začini mogu se skladištiti u staklenim teglama, smanjujući potrebu za kupovinom zapakiranih proizvoda.
Inspiracija: Naše domaće džemove i sokove radimo s lokalnim voćem, a njihova proizvodnja je potpuno bez plastike. Uključite porodicu u proces pravljenja domaće hrane – zabavno je i korisno!
Smanjenje plastike nije individualan zadatak. Uključite cijelu porodicu u ovaj proces!
Na Farmi Euro vjerujemo da zajedništvo čini promjenu lakšom i zabavnijom!
Smanjenje plastične ambalaže nije samo ekološki trend – to je odgovoran način života. Male promjene, poput nošenja vlastite torbe ili korištenja staklenih posuda, mogu imati ogroman utjecaj na okoliš. Na Farmi Euro svakodnevno primjenjujemo ove korake i potičemo druge da učine isto.
Vrijeme je da preuzmete inicijativu. Počnite s jednim korakom – i budite dio promjene koja čini svijet boljim mjestom za sve nas.
Od Jeseni 2024 godine započinjemo sa najvećom online zajednicom agrikulture Bosne i Hercegovine. Predani smo vašem uspjehu i zdravoj ishrani.
Smanjenje plastike je važno zbog njenog štetnog utjecaja na okoliš i zdravlje, jer plastika zagađuje prirodu, raspada se na mikročestice i iscrpljuje prirodne resurse.
Jednostavni koraci uključuju korištenje platnenih torbi, kupovinu proizvoda bez nepotrebnog pakovanja, zamjenu jednokratnih proizvoda višekratnim i skladištenje hrane u staklenim ili metalnim posudama.
Staklene i metalne posude su održive, dugotrajne i ne sadrže štetne hemikalije koje plastika može ispuštati, a istovremeno pomažu očuvanju okusa i kvalitete hrane.
Porodicu možete motivisati edukativnim igrama, podjelom zadataka i organizacijom porodičnih izazova kako bi svi aktivno učestvovali u smanjenju plastičnog otpada.
Domaća proizvodnja hrane omogućava skladištenje u staklenim posudama, eliminiše potrebu za zapakovanim proizvodima i podstiče održiviji način života.